Kody GTU

Szanowni Państwo,


Uprzejmie informujemy, ze w dniu dzisiejszym została przeprowadzona aktualizacja systemu, w wyniku której system posiada możliwość wprowadzenia kodu GTU podczas wystawiania faktur sprzedażowych z których należy korzystać od 01.10.2020 roku. Mają Państwo również wybrania domyślnego kodu GTU.


Szczegóły dotyczące zmian znajdą Państwo w artykule.


Pozdrawiamy

Zespół mOrganizera Finansów


2 osób lubi to

Czy faktury zakupowe, kosztowe również należy oznaczać? Podczas wprowadzania faktury kosztowej nie zauważyłem żadnej zmiany w porównaniu do ubiegłego miesiąca.

Rozumiem, że nie ma możliwości, aby kod GTU był widoczny na fakturze?

A  jak jest przy zakupie - niektore transakcje musze byc oznaczone jak np, MPP - to zaznaczam mechanizm  podzielona płatność i juz jest to przeniesione do nowego JPK?

Czy są jakieś pomysły na rozdzielenie kodów ze sprzedaży części oraz usług w ramach jednej faktury? Czy jesteśmy zmuszeni do wystawiania dwóch faktur dla jednego klienta: jedna na części a druga na usługę?

I drugie pytanie, powtórzę to co już wcześniej zostało zasygnalizowane: co ze sprzedażą nie ujętą w żadnym kodzie?

Dzień Dobry,

Jeszcze jedno pytanie dotyczące w sumie także kodów GTU i sprzedaży w formie (usługa + części). Czy oznaczenie MPP (mechanizm podzielonej płatności) będzie skutkowało również oznaczeniem tego znacznika faktury w pliku JPK_VAT ?

@Robert - opisy poniżej. O szczegóły musisz już pytać księgowych, albo wziąć ustawę do poduszki :) 
Choć w jej treści nie jest wyczystko jednoznaczne. 

https://pomoc.mksiegowosc.pl/pl/support/solutions/articles/43000598112-szczeg%C3%B3%C5%82owe-opisy-kod%C3%B3w-gtu

To ja do twojej propozycji @Mateusz poproszę jeszcze o opcję Słowniki dla opisu transakcji

Szanowni Państwo, ustawienie ogólnego GTU dla działalności nie ma większego sensu.  Pozycje musza miec możliwość oznaczenia różnych GTU!

Sprzedając elektronikę i np. usunę marketingową, musze to na siłę rozdzielać na dwie FV, bo nie mogę oznaczyć inaczej pozycji. Czyli usługę sprzedać osobno i części osobno. 

wystarczy dodać przy każdej pozycji możliwość oznaczenia kodem GTU i wrzucić to potem do eksportu JPK. 

Kiedy można sie spodziewać wspomnianych Ustawień Zaawansowanych do przypisania różnych GTU? 

@Robert Dorabiała - Mam nadzieje, że magazynu się doczekamy, nawet prostego bo konkurencja ma pełny pakiet za ta samą cenę. 



1 osoba lubi to

Widziałem w innym programie na dole każdej faktury :
- lista checboxowa 13 kodów GTU i w drugiej kolumnie kodów transakcji  
można zaznaczyć te które trzeba i jest opcja, zapisz (jak rozumiem do tego kontrahenta, jako domyślnie)
przydaje się np. przy TP - powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy

Propozycja, żeby kody były przypisywane do pozycji - byłoby sensowne, gdybyśmy w mKsięgowości mieli Magazyn, a nie mamy.

Dzień dobry,


czy jeżeli pełniona działalność i zakres usług nie jest objęty żadnym kodem GTU (kod GTU_01-13 nie pasuje do mojej działalności) to oznacza, że nie muszę go wpisywać na FV i należy wybrać  opcję brak?


Pozdrawiam, Emil

Dzień dobry,


W naszym systemie kod GTU będzie można wprowadzić do faktury, a nie do poszczególnych pozycji. Jeżeli będzie potrzeba wprowadzenia dodatkowego kodu GTU, taka możliwość zostanie udostępniona w opcjach zaawansowanych.


Pozdrawiamy

Zespół mOrganizera Finansów

Dzień Dobry,


Czy kody GTU nie są przydzielane per pozycja na FV? 

Sprzedając na FV przykładowo, część samochodową (GTU_07) oraz środek smarny (GTU_03) mogę wybrać tylko jedną wartość, co w myśl przepisów jest błędne. Do importu JPK_VAT7 zostanie wysłany tylko jeden kod. 

Zaloguj lub Zarejestruj sięaby zamieścić komentarz